Законът за обществените поръчки [1], изисква обществените поръчки да се възлагат в съответствие с принципите на Договора за функционирането на Европейския съюз и по-специално тези за свободно движение на стоки, свобода на установяване и свобода на предоставяне на услуги и взаимно признаване, както и с произтичащите от тях принципи на:
1. равнопоставеност и недопускане на дискриминация;
2. свободна конкуренция;
3. пропорционалност;
4. публичност и прозрачност.
При възлагането на обществени поръчки възложителите нямат право да ограничават конкуренцията чрез включване на условия или изисквания, които дават необосновано предимство или необосновано ограничават участието на стопански субекти в обществените поръчки и които не са съобразени с предмета, стойността, сложността, количеството или обема на обществената поръчка.
Техническите спецификации трябва да осигуряват равен достъп на кандидатите или участниците до процедурата за възлагане на обществената поръчка и да не създават необосновани пречки пред възлагането на обществената поръчка в условията на конкуренция.
Аналогични разпоредби са предвидени и в общностното право. Така съображение 74 от Директива 2014/24, предвижда, че техническите спецификации следва да се изготвят по такъв начин, че да се избягва изкуствено ограничаване на конкуренцията с изисквания, които облагодетелстват конкретен икономически оператор чрез възпроизвеждане на основни характеристики на доставките, услугите или строителството, обичайно предлагани от него.
Несъмнено е, че възложителят разполага с оперативната самостоятелност да подбере такива технически спецификации, които максимално да задоволят неговите потребности. Но тези спецификации следва така да бъдат формулирани, че да не ограничават конкуренцията и умишлено да дават предимство на определен икономически оператор.
Първата и най-често срещана корупционна възможност се реализира в случаите, когато възложителя употребява конкретна марка и модел при подготовка на техническата спецификация без думите „или еквивалент“[2]. Примери в тази посока са „Веро[3]“, „Интел“[4] и др.
Подобна възможност се реализира и в случаите, когато възложителят изисква доставените стоки и оборудване да отговарят на определени стандарти, без да са посочени еквивалентни [5]. В повечето случаи, посочените изисквания водят до определен производител, като по този начин се ограничава възможността за участие на стопански субекти, които представят еквивалентни продукти с еднакви или сходни характеристики.
Третата група корупционни възможности се изразяват във въвеждане на многобройни детайлни изисквания към съотвения продукт – предмет на поръчката, които сами по себе си не ограничават конкуренцията, но когато бъдат изследвани в съвкупност насочват към един единствен производител, който може да изпълни поръчката. [6] Обикновено при осъществяване на последващия контрол много често поради липса на специални знания в предмета на поръчката контролиращите ограничават проверката си единствено до посочване на конкретна марка или модел и дали е включен изразът „или еквивалент“. Въвеждането на съвкупност от изисквания, обаче, които са твърде конкретни и практически са адаптирани към характеристиките на продуктите на определен икономически оператор са типична проява на корупционна практика. Колкото са по-подробни техническите спецификации, толкова по-голям е рискът да бъдат предпочетени продуктите на даден производител. [7]
Осъществяването на тази корупциона възможност в практиката лесно може да бъде разкрито чрез анализ на техническите спецификации и сравняването им с официалните каталози или електронни сайтове на конкретните производители.
Последната корупционна възможност се изразява в специфични изисквания към един отделен продукт от целия предмет на поръчката или обособената позиция.[8] Характерното е, че този отделен продукт насочва към конкретен производител, като на пазара няма други стопански субекти, които предлагат продукт със същите особени изисквания. От друга страна, икономически оператор, който не може да достави този продукт губи възможността да участвува за останалите номенклатури от предмета на поръчката или обособената позиция. Ето как е предизвестен победителят в състезание само с един участник. Като се поставят такива изисквания в техническата спецификация за един продукт, се поставят участниците в обществената поръчка в продуктова, а не в инженерно-техническа невъзможност да отговорят на всички условията на възложителя и по този начин автоматично са елиминирани от последващо участие в обществената поръчка, поради частично неизпълнение на всички съвкупни условия.
Прилагането в практиката на изброените корупционно възможности е мощен механизъм за манипулиане на избора на изпълнител и позволява на възложителя да определи предварително даден участник за изпълнител на поръчката. От своя страна това дава възможност на фаворизирания участник да предложи цена и качество, които не са формирани в конкурентни условия и предполагат неформални плащания към възложителя или негови длъжностни лица.
БИБЛИОГРАФИЯ:
1. Закон за обществените поръчки, обн. ДВ, бр. 13 от 16.02.2016 г., в сила от 15.04.2016 г.;
2. Например поръчка с предмет „Доставка на строителни материали и миещи препарати за нуждите на НВУ „Васил Левски.“, открита на 29.04.2015 г.
3. Регистрирана търговска марка за препарати за избелване и пране; полиране, обезмасляване и шлифоване; сапуни; парфюмерия, етерични масла, козметика, лосиони за коса; средства за почистване на зъби на името на „РУБЕЛЛА БЮТИ“ АД, BG, РУДОЗЕМ, 4960, ул.“ Освобождение“ 3
4. Регистрирана търговска марка за научни, навигационни, геодезични, фотографски, кинематографски, оптически, теглилни, измервателни, сигнални, контролни, надзорни, животоспасяващи и учебни апарати и уреди; апарати и уреди за провеждане, комутиране, транспортиране, акумулиране, регулиране и управление на електричество; апарати за записване, предаване или възпроизвеждане на звук или образ; магнитни носители на данни, записващи дискове; автомати за продажба и механизми за монетни апарати; касови апарати, изчислителни машини, оборудване за обработка на информация и компютри; пожарогасители на името на NTEL CORPORATION, US, California, Santa Clara, 95052-8119, 2200 Mission College Boulevard
5. Например поръчка с предмет „Доставка на тонер касети за копирни и печатащи устройства за нуждите на НВУ Васил Левски” и по проект № BG051PO001-3.1.07-0011 „Актуализиране на учебните програми в НВУ „Васил Левски”, гр. Велико Търново.“, открита на 18.02.2015 г.
6. Например с Решение № 255 – 01 – 48 от27.06.2012г. главният секретар на Народното събрание в качеството си на упълномощено лице по силата на заповед № 250 – 05 – 46 от22.03.2012г. на председателя на НС открива процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет „Доставка игаранционно обслужване на МПС – леки автомобили, лекотоварни автомобили ,пътнически микробуси за нуждите на НС“. Проверка на Сметната палата е установила, че поставените отвъзложителя 84 минимални изисквания в техническата спецификация на поръчката пообособена позиция № 1 могат да бъдат изпълнени единствено от лек автомобил марка Фолксваген, модел СС2.0 T. В., а по позиция № 2 само и единствено от лекотоваренавтомобил марка Фолксваген , модел C. K. 2.0 T. 81 KW 4 M
7. Решение на Съда на Европейския съюз от 25.12.2018 г. по дело С-413/2017
8. Поръчка с уникален № 00958-2018-0006 на „Водоснабдяване и канализация“ ООД ,Кърджали и поръчка с уникален № 00513-2019-0002 на „Водоснабдяване и канализация“ ООД, Силистра и двете с предмет“ „Доставка на спирателна и възвратна арматура, механични връзки и фасонни части от сив чугун и стомана, аварийни скоби за водопроводи и универсални фланшови адаптори и универсални муфи адаптори за водопроводи“. По обособена позиция № 1, двамата възложители изискват доставката на един продукт“ Регулатор за изходно налягане с измерване на дебит“ с ограничително условие регулаторът и водомерът да бъдат в едно и също тяло. В страната има само един икономически оператор, който е официален вносител на такъв тип регулатор за изходно налягане с измервател, намиращи се в едно тяло.
Публикувано в: Сборник доклади от научна конференция Актуални проблеми на сигурността – В. Търново: Национален военен унив. „Васил Левски“, 2014, ISSN 2367-7465; ISSN 2367-7473, 2019 Том. 5, с. 46-49
Без коментар